"Tisztelt Jogsegély!
Lenne egy problémám munkával kapcsolatban. Eredetileg úgy gondoltam, hogy feladom, de aztán megtaláltam a fürgediáknál Önt és gondoltam hátha Ön tud segíteni.
Tagja vagyok egy másik diákszövetkezetnek és az a dolog történt velem, hogy dolgoztam két munkanapot novemberben és csak az egyik munkanapomat fizették ki. Miután ezt megtudtam sikítva hívtam fel őket, hogy ez most mi csoda, és azt mondták, hogy nem tudják, csak egy jelenlétim van ott amin is csak 1 munkanap van megjelölve.
Igazából az történt, hogy első munkanapomon fogtam egy jelenléti papírt és kitöltöttem és alá is lett írva meg minden, és azt mondták a hipermarketben meg az iskolaszövetkezetnél is mondták, hogy rakjam be az ottani mappába és az hónap végén ki lesz szedve és az alapján megkapom a fizetésem. Ez így is volt mindig is, semmi probléma nem volt vele. De most a második munkanapon észrevettem, hogy nincs meg a jelenléti, kérdeztem a biztonsági őrt aki ezeket a mappákat kezelte, hogy mi lett vele? és azt mondta, hogy azért van biztos, mert hónap eleje van és elvitték le az iskolaszövetkezet irodájába. Mondtam OK és kezdtem egy másik jelenlétit, mondván, hogy a másikat már beküldték.
És mikor felhívtam őket, akkor elmeséltem ezt is nekik és azt mondta a nő akivel beszéltem, hogy nem kell izgulni, felhívják a hipermarketet (ahol dolgoztam) és megkérdezik ott maradt-e, ha meg nincs ott a jelenléti akkor lekérik a hipermarket nyilvántartását és az alapján megkapom a béremet dec. 20.-án, nos vártam addig türelmesen és megint nem kaptam semmit. Felhívtam őket, hogy most mi van, és a csávó akivel beszéltem bunkó stílussal közölte velem, hogy "há'énnemtom hova keverted a jelenlétid" és mondtam neki, hogy kikérem magamnak, nem kevertem sehová. Aztán veszekedést meg kötözködést félretéve megkérdeztem, hogy most akkor mit lehet tenni?
Erre az volt a válasza, hogy el kell menni a munka helyszínére és csináltatni kell egy új jelenlétit. Mondom oké, annak ellenére, hogy én itt lakom Kőbányán és a tett színhely Gödöllőn van. Mikor dolgoztam akkor is másfél óra volt az út oda és aztán megint vissza, és most így is nem tudom, hogy sikerült beszerveznem magamnak, de elmentem. Elmentem és megkérdeztem, hogy mit tehetek, ide küldtek stb. Széttárták a kezüket és azt mondták, hogy nem tudnak mit csinálni. Aztán adtak egy telefonszámot és mondták, hogy ezen érdeklődjünk. Apám felhívta és csak géphangig jutott el és utána már nem vette fel senki.
Most én ilyenkor mit tegyek? Már azon gondolkoztam, hogy hagyom a francba, mert most egy munka napért ami kb. 3600 forintot ér most ekkora vircsaftot csináljak? s hát mivel láttam, hogy van ilyen lehetőség, hogy kérdezzek, gondoltam élek az alkalommal, hátha van valami megoldás, valami kiskapu, mert azért jól jönne az a pénz."
Kedves Levélíró!
Először is arra a kérdésére reagálnék, hogy érdemes-e "ekkora vircsaftot csinálni". Általában minden minket ért jogsértéssel szemben érdemes felemelnünk a szavunk, mert ugyan hogy várhatnánk el bárkitől, hogy tegyen az ügyünkért, ha mi magunk nem teszünk meg mindent. A konkrét esetben már nem ilyen egyértelmű a helyzet, sőt azt kell mondjam, hogy az adott körülmények között nem látok ésszerűen kivitelezhető jogi utat, hogy követelését érvényesítse (ésszerű alatt azt értem, hogy a ráfordított idő, energia és költség is megtérüljön).
A leírtak alapján én úgy látom - bár levelével értékelésre nem hatalmazott fel, de szerintem a tanulságokat le kell vonni a jövőre vonatkozólag -, hogy az ügyben minden szereplő elmulasztotta azt a gondosságot tanúsítani, amellyel ez a kellemetlen helyzet elkerülhető lett volna. Véleményem szerint nem megengedhető egy iskolaszövetkezet számára, hogy munkavállalóinak munkaidő-nyilvántartására nincs megfelelően kidolgozott és felelősen működtetett rendszere, ami alatt azt is értem, hogy a szolgáltatást fogadó harmadik féllel ez a rendszer le legyen egyeztetve, és legyen egymás kontrollálására is alkalmassá téve, azaz minimum két helyen meg kellene lenni, ha egy munkavállaló munkába lép.
A reklamációja kivizsgálásával kapcsolatban leírtak alapján azt látom, hogy az együttműködés, és egyfajta dilettáns segítőkészség is megvolt az iskolaszövetkezet részéről, ami alapján nem valószínű, hogy Önt eredendően meg akarták volna károsítani. Az, hogy Önt a munkavégzés helyére küldjék a helyzet tisztázására, nem elfogadható szolgáltatási színvonalat mutat a szövetkezet részéről, kivéve, ha egyértelműen azt közölték Önnel, hogy a jelenléti ívet magánál kell tartania, és Önnek kell gondoskodnia a kitöltetéséről. (Ilyen módszert egyébként csoportos munkavégzések esetében nem véletlenül nem alkalmaz a Fürge Diák Iskolaszövetkezet immáron több mint tíz éve)
Véleményem szerint a jövőre vonatkozó tanulság szempontjából a legfontosabb kérdés - ez nem derült ki pontosan a leveléből - az, hogy tisztázták-e a felek egymás között a munkavégzést megelőzően, hogy az elszámolás alapja mi lesz (gondolom többé-kevésbé egyértelmű volt, hogy a jelenléti ív), és annak mi a kezelési módja (ki tartja magánál, ki kivel igazoltatja a jelenlétet, hová kerüljön a kitöltött dokumentum, stb.). Ha ez nem került tisztázásra, akkor legközelebb ezt a tájékoztatást Önnek kell megkövetelnie az iskolaszövetkezettől, ne várja, hogy maguktól elmondják. Ha a megtörtént a tájékoztatás, de a szövetkezet máshogy járt el, akkor a szövetkezet felettes szervéhez érdemes fordulni, hogy javítsák ki a hibát, mert nekik sem érdekük, hogy értékes munkavállalókat elveszítsenek. Ha Ön nem tartotta be a jelenléti kezelésére vonatkozó tisztázott szabályokat, akkor ezt ismerje el saját magának, és legközelebb figyeljen oda jobban.
Sajnálom, hogy a jogos járandóságának megszerzéséhez nem tudtam használható jogi segítséget nyújtani. Remélem az ügyből fakadó tanulságok azonban segíteni fogják abban, hogy többször hasonló helyzetbe ne kerülhessen.
Üdvözlettel:
Simon Balázs
jogi és kommunikációs igazgató
Fürge Diák Iskolaszövetkezet
1118 Budapest, Előpatak u. 78.
Tel: 1/248-2010; Fax: 1/248-2016
Utolsó kommentek