Tisztelt Címzett!

 

Tag vagyok egy iskolaszövetkezetnél, amelynél a beiratkozásom alkalmával aláírattak velem a szerződés megkötésekor egy olyan nyilatkozatot, ami miatt nem vállalhatok munkát másik iskolaszövetkezetnél. Segítségüket szeretném kérni abban, hogy ilyen lehetségese, illetve lesz-e valami következménye annak, ha másik iskolaszövetkezethez regisztrálok, vagy dolgozok általuk? Jogszerű az ilyen?

 

A tagi nyilatkozat, amit aláírattak velem a következő volt:

„Kötelezem Magam, hogy a … Iskolaszövetkezet megbízójával, illetve megrendelőjével közvetlenül, vagy közvetve tagsági viszonyom fennállása alatt és azt követően 6 hónap időtartamig … Iskolaszövetkezet írásos engedélye nélkül nem létesítek munkaviszonyt, illetőleg munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt. Egyúttal tudomásul veszem, hogy ezen kötelességem megszegésével okozott kárért korlátlan felelősséggel tartozom.”

 

Előre is köszönöm segítségüket,
egy aggódó diák

 

Kedves Aggódó Diák!

 

Teljesen megértem aggodalmad, hiszen a munkáért cserébe egy olyan nyilatkozat kitöltésére „kényszerítettek”, amiben alapvető jogokról mondattak le. Kérdésedre nem tudok röviden válaszolni, ezért kérem, figyelmesen olvasd végig a válaszom.

 

Először is tudni kell, hogy 18 év alatti munkavállaló kötelezettségvállalásra irányuló jognyilatkozatának érvényességéhez a törvényes képviselő aláírása szükséges. Amennyiben nem vagy még 18, és szülőd, gondviselőd ezt a nyilatkozatodat nem írta alá, a nyilatkozat érvénytelen, aminek az a jogkövetkezménye, hogy semmis, azaz olyan, mintha nem is lenne.

 

Amennyiben elmúltát 18 éves, vagy a törvényes képviselőd aláírta, úgy a nyilatkozatod valóban jelent kötöttségeket, de korán sem annyit, mint ami első ránézésre kiolvasható belőle. Ezt kell kicsit kibontanom.

 

  1. A nyilatkozatod azon része, hogy a tagsági jogviszonyod tartama alatt a szövetkezet megbízójával nem létesíthetsz munkaviszonyt vagy egyéb munkavégzésre irányuló jogviszonyt, nos ez valóban köt téged, azaz ha a tagsági jogviszonyod alatt munkaviszonyt létesítesz a szövetkezet megbízójával, jogellenesen jársz el (következményekről később)
  2. A nyilatkozatod azon része, hogy a tagsági viszonyodat követő hat hónapig nem létesítesz munkaviszonyt a szövetkezet partnerével, jogellenes kikötés, mert ilyen korlátozást csak versenytilalmi megállapodás megkötésével lehet rögzíteni, annak meg megvannak a maga szabályai, legfőképpen az, hogy e tilalom betartásáért a volt munkáltatónak külön fizetnie kell. Mivel a szövetkezet ezt nem teszi, ezért a kikötés érvénytelen, tehát semmis, teljes mértékben figyelmen kívül lehet hagyni. Azaz, ha a tagsági jogviszonyod megszűnik, akkor szabadon létesíthetsz munkaviszonyt bárkivel, akár a szövetkezet megbízójával is. Vagyis, ha másik iskolaszövetkezetben akarsz dolgozni, vagy szeretnéd, hogy a szövetkezet megbízója egyenesben felvegyen, lépj ki a szövetkezetből. Ezt nem akadályozhatja meg a szövetkezet, az alapszabályban rögzítve kell legyenek ennek feltételei, tagként az alapszabályt bármikor elkérheted, erre hivatkozással a béredet nem tarthatják vissza.
  3. A nyilatkozat
    következő része a kárfelelősség vállalása. Ez mindig csúnyán hangzik, de nézzünk a mélyére, hogy mit is jelent.

a,

Először is megismételem, hogy ha kiléptél, és úgy mégy máshova dolgozni, semmilyen kártérítési felelősséged nincs, mert magatartásod nem jogellenes. Kártérítési igény esetén a kárigénnyel fellépőnek (szövetkezet) kell bizonyítania, hogy kár keletkezett és hogy ezt a kárt a károkozó jogellenes magatartása okozta.

b,

Ha párhuzamosan vagy a szövetkezet és egy másik szövetkezet tagja, vagy nem lépsz ki, és úgy helyezkedsz el a szövetkezet megbízójánál, akkor ugye a magatartásod jogellenes. DE!        Véleményem szerint nincs olyan kár, amit egy diák azzal tud okozni a szövetkezetnek, hogy a megbízója felveszi, vagy hogy egy másik iskolaszövetkezetnél (is) dolgozik. Kétféle kárt kell vizsgálni: van-e olyan kár, amivel a szövetkezet vagyona csökkent (fizetni kellett neki valamiért vagy eszköze rongálódott), illetve van-e olyan kár, amivel a szövetkezet vagyona nem növekedett (elmaradt haszon). Az első eset biztosan nem áll fenn, hisz nem rongáltál meg semmit, a szövetkezetnek senki felé semmit nem kell fizetnie. Elmaradt haszonnak pedig nem tekinthető az, hogy helyetted másik diákot kell küldeni. Azaz nincs károkozás, amit meg lehetne veled téríttetni. Távol álljon tőlem, hogy bárkit jogellenes magatartásra buzdítsak, hisz nálunk kiemelt fontosságú a jogszabálykövetés. De ha van egy etikátlan kikötés egy szerződésben, amit a munkavállaló csak azért ír alá, mert a munkáltató visszaél a gazdasági erőfölényével („ha nem írod alá, akkor itt nem dolgozol”), ráadásul pont egy olyan munkáltató, akinek az a feladata, hogy segítse a diákokat, nos, az ilyen szabály be nem tartását, főleg ha valódi jogkövetkezménye sincs, a passzív ellenállás körébe tudom sorolni, így megengedhetőnek tartom.

 

 

Üdvözlettel:

Simon Balázs

jogi és kommunikációs igazgató

Fürge Diák Iskolaszövetkezet