Mai napig sok problémát vet fel a fiatalok munkavállalása. Továbbra is gyakran előfordulnak olyan esetek, hogy a munka világában szerencsét próbáló diákokat hányan, hányféle módszerrel szedik rá, használják ki. A szóban forgó "munkáltatók" megbüntetése a hatóságok feladata, akik a maguk eszközeikkel és forrásaikkal a legjobb szándékuk és tudásuk szerint teszik a dolgukat. A hírek alapján azonban ez nem elég. A Fürge Diák Iskolaszövetkezet munkatársai úgy érezték ők is tehetnek valamit a helyzet javításáért, hiszen olyan tapasztalattal rendelkeznek, ami csak hasznára válhat azoknak a fiataloknak, akik pénzkeresésre adták.

Mit tudnak tenni a munkát kereső diákok? Milyen eszközeik vannak arra, hogy megkapják járandóságukat? A Fürge Diák összeállította a "diákmunkás 12 pontját", ami segítségére lehet minden munkát vállaló diáknak.

A legfontosabb szabályok, amire érdemes figyelniük a diákoknak:

1. Munkát vállalni 15 éves kortól, iskolai szünetben szülői engedéllyel, 16 éves kortól engedély nélkül és szorgalmi időszakban is lehet. Ha még nem érted el ezt a kort, várj! A gyermekmunkát bünteti legszigorúbban a törvény.

2. Kötelező az írásos munkaszerződés megkötése a munka megkezdése előtt. Ha nem adnak, kérd!

3. A szerződésnek tartalmaznia kell a munkavégzés helyét, a munkakört és a munkabért. Ha ezek nincsenek beírva, tedd szóvá, és ne írd alá, amíg munkaadóid nem pótolták!

4. Bruttó 449 Ft/óra (ez teljes hónapra 78.000 Ft-ot jelent) összeg alatti kifizetés biztosan jogszerűtlen. Ne fogadd el!

5. A munkáltató köteles téged írásban tájékoztatni (amennyiben a szerződésben nem szerepel) a bérfizetés napjáról, a munkaidőről, a munkaköri feladataidról, és egyéb feltételekről. Ha nem kapsz ezekről írásos tájékoztatást, kérd!

6. A munkába állással kapcsolatos összes költség a munkáltatót terheli (orvosi vizsgálat, munkába járás vidékre, stb.). Abban az esetben, ha előre kell pénzt befizetned, legyél sokkal körültekintőbb, gyanakodj! Ha körüljártad, és
úgy döntesz, hogy fizetsz, akkor tudd meg, hogy miért teszed ezt (pl. eszköz, termék vagy ruha, ami a munka végén a tied lesz, tanfolyam, stb.), és legyen írásos nyoma, hogy mennyit és mire fizettél ki!

7. A munkakörbe tartozó feladatokat a munkáltató nem változtathatja meg egyoldalúan. Ha a foglalkoztató beltéri könnyű fizikai munkára vett fel, és arra utasít, hogy kültéren végezz nehéz fizikai munkát, jelezd felé, hogy nem erre alkalmazott!

8. 18 év alatti munkavállaló hetente maximum 40 órát dolgozhat, és nem robotolhat este 22 és reggel 6 óra között. Biztosan szeretnél már fiatalon minél több pénzt keresni, mégis azt javasoljuk, ne siettesd! Tartsd be e szabályokat, és jelezd szüleidnek, ha a munkáltató nem tartja be ezeket a szabályokat!

9. Ha műszakos munkarendben délután, vagy ha elmúltál 18 éves és éjszaka (22-06 óráig) dolgozol, esetleg túlórázol, a szerződésben szereplő béreden felül pótlékok illetnek meg. A pótlékoknak szerepelnie kell az 5. pontban leírt tájékoztatásban. Ha nem szerepel benne, kérdezz rá, és írasd le a munkáltatóval!

10. A munkabérről írásos elszámolást kell kapnod, és ennek tartalmaznia kell, hogyan alakult bruttó béred, abból milyen levonásokat eszközölt a munkaadód, azaz hogyan jött ki a nettó béred. Ha nem kapsz ilyet, kérd!

11. A munkabérből csak olyan összegeket vonhat le a munkáltató, amelyet törvény ír elő (pl. adóelőleg, járulékok), vagy aminek a levonásához a szerződés megkötésekor írásban hozzájárultál. Ha tehát a munka végeztével az étkezésedre, szállásodra, utaztatásodra, vagy bármi másra hivatkozva le akarnak vonni a fizetésedből, és ehhez te nem járultál hozzá írásban, reklamálj, és kérd a teljes összeget!

12. Ne mondj le a jogaidról! Ha a fenti javaslataink szerint jársz el, és a munkáltató visszautasítja kérésed, akkor biztosan jogszabályt sért. Jogorvoslatért ezekben az esetekben az Országos Munkaügyi és Munkavédelmi Főfelügyelőséghez, vagy munkaügyi bírósághoz fordulhatsz. És tedd is ezt!
Ha minden munkavállaló ragaszkodna a jogaihoz, nem tudna a munkáltató visszaélni a tudatlansággal vagy a kiszolgáltatottsággal, mert nem lenne kivel megtenni. Tegyél Te is azért, hogy ez megvalósulhasson!